Świeży projekt zmian w podatku od nieruchomości od 2025 r. został opublikowany
Po 20 latach Ministerstwo Finansów proponuje Nam zmiany, które nie będą odwoływać się do przepisów pozapodatkowych. Zaproponowane rozwiązania wprowadzają bardzo duże i szerokie zmiany, które z pewnością mogą przyczynić się do znacznie większego fiskalnego obciążenia z tytułu płaconego podatku od nieruchomości.

Przede wszystkim sporym zaskoczeniem jest proponowany powrót o koncepcji techniczno-użytkowej, co w konsekwencji może prowadzić do opodatkowania elementów technicznych, urządzeń znajdujących się w budynkach oraz związanych z budowlą.
W rzeczywistości każde z zaproponowanych rozwiązań ma charakter profiskalny co będzie się wiązało ze znacznym wzrostem opodatkowania podatkiem od nieruchomości. Wyjątkiem jest opodatkowanie garaż wielostanowiskowy w budynku mieszkalnym.
Kilka interesujących propozycji z projektu:
- Nowa definicja budynku – projekt zapowiada niewielkie zmiany, które znacząco nie wpłyną na opodatkowanie budynków.
- Nowa definicja budowli – przede wszystkim proponowane zmiany przyczynią się do dużo wyższych zobowiązań podatkowych dla przedsiębiorców. Budowlą mają być obiekty wykonane z użyciem wyrobów budowlanych wymienione w załączniku do ustawy oraz instalacje i urządzenia, jeżeli stanowią wraz z obiektem całość techniczno-użytkową.
W zamkniętym katalog budowli MF wskazało m.in.: zbiorniki, hale namiotowe, silosy, obiekty kontenerowe trwale związane z gruntem, przykrycia namiotowe i wiele innych pozycji. Łącznie 28 kategorii.
Ponadto poza obiektami wskazanymi w załączniku, pojęcie budowli będzie obejmować również obiekty, wykonane z wykorzystaniem wyrobów budowlanych takie jak:
- części budowlane urządzeń, niestanowiących części budowli składającej się z obiektu wymienionego w załączniku do ustawy oraz instalacji i urządzeń tworzących z nim całość techniczno-użytkową, tj. m.in. części budowlane kotłów i pieców przemysłowych,
- części budowlane elektrowni wiatrowych i elektrowni jądrowych,
- fundamenty pod maszyny oraz urządzenia, odrębne pod względem technicznym od tych maszyn i urządzeń,
- przyłącza do obiektu budowlanego.
Nowa definicja trwałego związania z gruntem – Obiekt trwale związany z gruntem to obiekt, który opiera się siłom zewnętrznym, nie może być przez nie zniszczony czy przesunięty.Powrót do przesłanki całości techniczno-użytkowej – W tym przypadku oznacza to, że opodatkowaniu podlega nie tylko sama budowla, ale także od urządzeń i instalacji, które są z nią połączone. Jest to tak szerokie i enigmatyczne pojęcie, które może wskazywać na opodatkowanie nieograniczonych przypadków urządzeń i instalacji funkcjonalnie związanych z budowlą.
Rezygnacja z zapisu o tym, by budowla była „wzniesiona” z użyciem wyrobów budowlanych – wystarczy, że będzie z nich „wykonana” co wiąże się z dużym ryzykiem chęci opodatkowania przez organy opodatkowania urządzeń, które są w pełni prefabrykowane, a ich powstanie nie wiązało się z procesem budowlanym.
Zniesienie zwolnienia z podatku od nieruchomości dla infrastruktury kolejowej w zakresie gruntów, budynków i budowli wchodzących w skład terminala kolejowego.
Rozpoczyna się faza konsultacji społecznych po których możemy się spodziewać zmian. Kierunku tych zmian ciężko wskazać, lecz przedsiębiorcy z pewnością do tego czasu będę mieli się nad czym zastanawiać.
Pozostało bardzo mało czasu i przestrzeni na analizę składanych deklaracji podatkowych i przystosowania się do nowych zasad opodatkowania. Będzie to z pewnością karkołomne zadanie dla przedsiębiorców posiadających znaczny majątek.
W kolejnych wpisach będziemy przedstawiać szczegółowo poszczególne elementy projektu.