Obiekt budowlany w procesie budowlanym
„Back to the Future” – 28 czerwca 2015 r., nowelizacja ustawy – Prawo budowlane, w ramach której znowelizowany został m.in. art. 3 ustawy z 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane. Wówczas ze względu na bezpośrednie odwołanie ustawy o podatkach i opłatach lokalnych do przepisów Prawa budowlanego nowe brzmienie definicji obiektu budowlanego wpłynęło na zmianę reguły opodatkowania podatkiem od nieruchomości.
Od tego dnia jako obiekt budowlany należy rozumieć budynek, budowlę bądź obiekt małej architektury, wraz z instalacjami zapewniającymi możliwość użytkowania obiektu zgodnie z przeznaczeniem, wzniesiony z użyciem wyrobów budowlanych.
Wzniesiony z użyciem wyrobów budowlanych
„Current state” – 6 kwietnia 2023 r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi wskazał, że definicja pojęcia obiektu budowalnego jasno wskazuje, że obiekt taki musi być wzniesiony z użyciem wyrobów budowlanych. Oznacza to, że atrybutem budowli jest to, że została wybudowana (art. 1 ustawy prawo budowlane), czyli wykonana w określonym miejscu przeznaczenia (art. 3 pkt 6 u.p.b.). Zatem gotowe obiekty powstałe poza procesem budowlanym i montowane, instalowane na miejscu inwestycji (np. zbiornik, tankosilosy) nie będą obiektem budowlanym i w konsekwencji nie mogą być opodatkowane podatkiem od nieruchomości.
Co z obiektami instalowanymi?
Sporne urządzenia z wskazanego wyroku WSA (tankosilosy) nie zostały wybudowane, lecz zamontowane. Nie wymagają również pozwolenia na budowę. Urządzenia te powstają w procesie produkcyjnym, odmiennym od procesu budowlanego w odpowiednich fabrykach specjalizujących się w produkcji urządzeń technicznych. Transport urządzenia na miejsce oraz umiejscowienie go na fundamencie nie zmiana statusu tego urządzenia na budowlę.
Z ustawy Prawo budowlane wyraźnie wynika, że budowlą są wyłącznie części budowlane urządzeń technicznych. Z uwagi na fakt, że urządzenia posadowione na fundamentach nie powstają w procesie budowlanym, ani też nie są trwale związane z fundamentami (są do nich przymocowane w sposób pozwalający na demontaż bez konieczności przeprowadzenia prac budowlanych) – nie stanowią one obiektów budowlanych w rozumieniu Ustawy Prawa budowlanego.
Urządzenia zostały zainstalowane na elemencie budowlanym, jakim jest fundament i mogą być z zdemontowane, wymienione bądź zastąpione innymi urządzeniami, w tym także o innym przeznaczeniu.
Orzecznictwo Sądu
Sąd orzekł ,że tanksilosy opisane w stanie faktycznym wniosku jako – wyroby gotowe, wyprodukowane ze stali kwasoodpornej poza obszarem zakładu, ustawione w procesie nie mającym charakteru wznoszenia obiektu w procesie budowlanym i nie polegającym na użyciu materiałów budowlanych – nie spełniają definicji budowli z art. 1a ust. 1 pkt 2 Ustawy o opłatach i podatkach lokalnych, gdyż nie zostały wzniesione w ramach procesu budowlanego.