Kontrole i postępowania podatkowe
Reprezentowanie podatników w toku kontroli i postępowań podatkowych to jedna z naszych najważniejszych specjalizacji. Przygotowujemy zindywidualizowaną taktykę procesową, wspieramy w czasie kontroli i postępowań, uwzględniając potrzeby biznesowe klientów i maksymalnie minimalizując ryzyko, co pozwala nam zapewnić jak największą efektywność w sporach z organami podatkowymi.
Wszczęcie kontroli podatkowej zwykle powoduje stres i niepewność. Uzyskanie informacji o planowanym przeprowadzeniu u przedsiębiorcy kontroli podatkowej lub kontroli celno-skarbowej może budzić u niego wątpliwości co do czynności przeprowadzonych przez organy podatkowe. Często pojawiają się pytania: jakie są prawa przedsiębiorcy w toku kontroli? Jakie czynności może podjąć organ kontrolujący?
Sprawdź również: kancelaria prawno-podatkowa
Czym jest kontrola i postępowanie podatkowe?
Kontrola podatkowa a postępowanie podatkowe to nie to samo. Kontrola podatkowa ma na celu sprawdzenie wywiązywania się z obowiązków wynikających z przepisów prawa podatkowego. Kontrola podatkowa nie skutkuje obowiązkiem zapłaty podatku. Na tym etapie jest jeszcze możliwość korekty rozliczeń. Kontrola jest wstępem do późniejszego postępowania podatkowego.
Postępowanie podatkowe zazwyczaj jest wynikiem przeprowadzonej kontroli podatkowej, chociaż nie zawsze. Postępowanie podatkowe ma ustalić bądź określić odpowiednią wysokość podatku. Podatek jest wymierzany w decyzji kończącej postępowanie. Na tym etapie nie ma już możliwości skorygowania deklaracji podatkowej. Postępowanie podatkowe a kontrola podatkowa to zatem inne etapy, jednak są one ze sobą powiązane.
Jakie działania możemy podejmować w toku kontroli?
Chociaż pomiędzy kontrolą podatkową a kontrolą celno-skarbową istnieją określone różnice co do podstawy prawnej ich prowadzenia, organu przeprowadzającego kontrolę, czy jej wszczęcia, przebiegu i zakończenia, z punktu widzenia przedsiębiorcy prowadzącego działalność gospodarczą najistotniejszy jest fakt, czy i jak wpłynie to na prowadzenie przez niego biznesu. Postępowanie podatkowe i kontrola podatkowa oraz kontrola celno-skarbowa (dawniej: kontrola skarbowa) to obszary, w których się specjalizujemy. W LITIGATO rozumiemy, jak ważne jest podejście biznesowe i efektywne realizowanie założonego celu – dlatego dążymy do uzyskania korzystnego rozstrzygnięcia przez naszych klientów na jak najwcześniejszym etapie postępowania.
Kiedy przyda się pomoc w kontroli i postępowaniu podatkowym?
Najlepszym momentem na pomoc przy kontroli czy postępowaniu podatkowym jest sam początek. Już nawet zawiadomienie o zamiarze wszczęcia kontroli podatkowej powinno być sprawdzone m.in. pod kątem zawartych w nim informacji i danych. Rozpoczynając kontrolę, inspektor kontroli podatkowej dokonuje pierwszych czynności, które prawnik może weryfikować lub mieć wpływ na ich przebieg. Czynności te mogą mieć kluczowe znaczenie dla dalszego toku postępowania, kontroli celno-skarbowej czy kontroli podatkowej. To na tym etapie zbierany jest materiał wykorzystywany później przez organy podatkowe, aż do ostatecznego wyroku. Jednak również i na późniejszym etapie możemy skorzystać z pomocy prawnej.
Przede wszystkim pomoc w kontroli czy postępowaniu podatkowym sprawi, że będziemy mieć pewność, że wszystko przebiega właściwie. Jako profesjonalni pełnomocnicy, wykorzystujemy wszystkie możliwe uprawnienia kontrolowanych, w celu uniknięcia wejścia w spór z organami lub zakończenia go na jak najwcześniejszym etapie. Dlatego znajomość przepisów jest niezwykle istotna podczas kontroli czy postępowania podatkowego.
Jakie czynności może podjąć kontrolujący?
W trakcie prowadzenia czynności w ramach kontroli podatkowej czy kontroli celno-skarbowej, kontrolujący mogą podejmować różnorodne czynności dowodowe, takie jak oględziny, przesłuchania kontrolowanego i świadków, kierowania wezwań o udzielenie określonych informacji. Dla przedsiębiorców wiąże się to z koniecznością m.in. udostępnienia lokalu i wskazanych pomieszczeń do przeprowadzenia oględzin, przedstawienia wyjaśnień w odpowiedzi na zapytanie organu, przedłożenia dokumentów finansowych i księgowych.
Kilka słów o procedurze kontroli podatkowej
Warto wspomnieć, jakie są etapy kontroli podatkowej. Na początku, musimy otrzymać zawiadomienie o zamiarze wszczęcia kontroli. Powinno być ono doręczone minimum 7 dni przed jej rozpoczęciem. Kontrola podatkowa może mieć miejsce w siedzibie kontrolowanego, lub w innym miejscu np. miejscu przechowania dokumentacji czy w miejscach prowadzenia działalności. Co istotne, powinniśmy zadbać o to, aby kontrolujący okazał nam legitymację służbową oraz upoważnienie do przeprowadzenia kontroli. Kontrola odbywa się w obecności podatnika lub osoby przez niego upoważnionej. Z przeprowadzonych czynności kontrolerzy zobowiązani się sporządzić protokół. Do tego protokołu istnieje możliwość zgłoszenia uwag przez kontrolowanego.
Co ważne zasady te nie są stosowane tak samo w przypadku kontroli celno-skarbowej. Ta kontrol kończy się co do zasady wynikiem kontroli i zamiast zawiadomienia o wszczęciu, istnieje możliwość korekty rozliczeń na wstępnym etapie kontroli (w ciągu 14 dni).
Co, jeżeli kontrola wykaże nieprawidłowości?
Jeżeli kontrola wykaże nieprawidłowości w zakresie przestrzegania przepisów podatkowych, które nie zostaną skorygowane przez przedsiębiorcę w drodze złożenia deklaracji lub ich korekt, prawdopodobnie nastąpi wszczęcie postępowania podatkowego. Organ ma na tą decyzję 6 miesięcy. Postępowanie podatkowe ma na celu dokonanie wymiaru zobowiązania podatkowego. Dopiero wtedy podatnik może być zmuszony do zapłaty podatku w drodze egzekucji.
Litigato – dlaczego warto skorzystać z naszej pomocy?
W LITIGATO wierzymy w proaktywne podejście zarówno na etapie kontroli jak i postępowania podatkowego. Dbamy o to, by przy jednoczesnym wypełnieniu wszystkich obowiązków sprawozdawczych, przedsiębiorcy mogli możliwie bez przeszkód prowadzić działalność gospodarczą. Jeśli potrzebujesz, szukasz – kontrola podatkowa kancelaria – to dobrze trafiłeś. Naszym celem jest zawsze unikanie długich i kosztownych procesów sądowych.
Równolegle do kontroli i postępowania podatkowego podejmujemy działania w celu ochrony majątku naszych klientów i minimalizujemy ryzyko wystąpienia negatywnych skutków na gruncie postępowania zabezpieczającego i postępowania egzekucyjnego.
Kancelaria prawno-podatkowa Litigato Warszawa – zakres usług
Usługi świadczone przez Kancelarię w tym zakresie obejmują m.in.:
- reprezentację klientów w toku kontroli, kontroli celno-skarbowej, postępowania podatkowego;
- przygotowanie odpowiedzi na wezwania kontrolujących, wsparcie w toku gromadzenia wymaganych dokumentów;
- udział w czynnościach dowodowych: przesłuchaniach, oględzinach, jak również składanie wniosków o przeprowadzenie dowodu w celu wykazania korzystnych faktów;
- bezpośredni kontakt z kontrolującymi, dbanie o przestrzeganie zakreślonych terminów na podjęcie czynności;
- sporządzanie środków zaskarżenia na każdym etapie kontroli i postępowania przed organami podatkowymi (zastrzeżeń do protokołu, odwołań, zażaleń);
- złożenie nadzwyczajnych środków zaskarżenia, tj. wniosków o wznowienie postępowania, o stwierdzenie nieważności decyzji, wniosków o zmianę lub uchylenie decyzji ostatecznej.
Zespół kontroli i postępowań podatkowych współpracuje równolegle z innymi praktykami Kancelarii, dzięki czemu oferowane przez nas usługi są kompleksowe i w pełni zabezpieczają interes klienta. Kontrola podatkowa kancelaria Warszawa zapewnia zatem kompleksową, fachową pomoc prawną. Opracowujemy strategię i plan działania przed i w trakcie prowadzonej kontroli i postępowania podatkowego, co pozwala nam na sformułowanie właściwej argumentacji z uwzględnieniem indywidualnych kwestii danego sporu, jak również specyfiki konkretnej branży.
Efektem tego jest zabezpieczenie interesów przedsiębiorcy pod każdym aspektem: prawnym, podatkowym i majątkowym. Dzięki proaktywnemu podejściu znajomość przepisów procedury podatkowej, prawa materialnego, jak również doświadczenie w prowadzeniu spraw karnych skarbowych i egzekucyjnych, wygrywamy spory podatkowe na różnych etapach postępowania, dążąc do zakończenia ich jak na jak najwcześniejszym etapie.