CIT estoński – zalety i wady
Ryczałt od dochodów spółek (tzw. estoński CIT) to forma opodatkowania, wprowadzona w 2021 r., która umożliwia odroczenie płatności podatku dochodowego, aż do momentu wypłaty zysków. W tym artykule omówimy wady i zalety tej formy podatkowania. CIT Estoński – kto może korzystać z tej formy opodatkowania ? Estoński CIT to dobrowolne rozwiązanie, z którego skorzystać mogą spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki akcyjne, proste spółki akcyjne, spółki komandytowe oraz spółki komandytowo-akcyjne. Aby móc korzystać […]

Ryczałt od dochodów spółek (tzw. estoński CIT) to forma opodatkowania, wprowadzona w 2021 r., która umożliwia odroczenie płatności podatku dochodowego, aż do momentu wypłaty zysków. W tym artykule omówimy wady i zalety tej formy podatkowania.
CIT Estoński – kto może korzystać z tej formy opodatkowania ?
Estoński CIT to dobrowolne rozwiązanie, z którego skorzystać mogą spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki akcyjne, proste spółki akcyjne, spółki komandytowe oraz spółki komandytowo-akcyjne. Aby móc korzystać z tej formy opodatkowania, niezbędne jest nie tylko prowadzenia działalności w ramach jednej z tych form, ale również spełnienie warunków określonych w art. 28 j ustawy o CIT, które dotyczą m.in. poziomu zatrudnienia, struktury przychodów czy też struktury właścicielskiej. Warto zaznaczyć, że konieczność spełnienia warunków do skorzystania z omawianej formy opodatkowania obowiązuje przez cały okres tego korzystania, a nie tylko na moment jej wyboru. Co do zasady, brak spełnienia któregokolwiek z warunków skutkuje utratą prawa do korzystania z estońskiego CIT.
Zalety estońskiego CIT
Estoński CIT jest atrakcyjną formą opodatkowania dla firm, które chcą zoptymalizować swoje zobowiązania podatkowe i nastawione są na inwestowanie wypracowanego zysku celem dalszego rozwoju. Estoński CIT ma wiele zalet, dzięki którym może być znacznie bardziej opłacalny dla przedsiębiorstwa niż klasyczny podatek dochodowy.
Zalety estońskiego CIT to:
- odroczenie czasu zapłaty podatku dochodowego do momentu wypłaty zysku
Estoński CIT pozwala przedsiębiorcy samodzielnie zdecydować, kiedy zapłacić podatek. Jeśli spółka nie wypłaca się dywidendy, nie powstaje obowiązek podatkowy. Podatek CIT płacony jest w momencie wypłaty zysku ze spółki (dywidendy). Daje to możliwość względnie swobodnego określenia momentu, w którym nastąpi opodatkowanie oraz umożliwia przeznaczenie środków finansowych na cele związane z bieżącą działalnością firmy.
Co więcej – w przypadku estońskiego CIT nie istnieje konieczność uiszczania zaliczek na podatek dochodowy w ciągu roku.
- uproszczenie księgowości
Podmiot rozliczający podatek dochodowy w formie estońskiego CIT nie musi prowadzić ewidencji podatkowej, dokonywać rozliczeń kosztów podatkowych czy obliczać i dokonywać podatkowych odpisów amortyzacyjnych – wystarczy, że prowadzi księgi rachunkowe.
- stawka opodatkowania
W przypadku wypłaty zysku przez spółkę na estońskim CIT łączny podatek po stronie spółki i wspólnika wynosi 20% – zamiast 26,29%. W przypadku większych podatników kwota podatku CIT i PIT wyniesie wynosi 25% – zamiast 34,39%. Efektywna stawka podatku jest zatem niższa niż przy klasycznym CIT.
Wady estońskiego CIT
Decydując się na wybór omawianej formy opodatkowania warto również przeanalizować wady estońskiego CIT. Ze względu na swoją konstrukcje, estoński CIT nie dla każdego podmiotu będzie korzystną formą opodatkowania. Oto główne wady estońskiego CIT:
- konieczność zatrudniania co najmniej 3 pracowników lub zleceniobiorców
Spółka na estońskim CIT jest zobowiązana do zatrudnienia na umowę o pracę co najmniej 3 osób fizycznych (w przeliczeniu na pełne etaty), niebędących udziałowcami, akcjonariuszami ani wspólnikami tego podatnika, przez okres co najmniej 300 dni w roku podatkowym, a w przypadku gdy rokiem podatkowym nie jest okres kolejnych dwunastu miesięcy kalendarzowych – przez co najmniej 82% dni przypadających w roku podatkowym lub ponosić miesięcznie wydatki w kwocie stanowiącej co najmniej trzykrotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw z tytułu wypłaty wynagrodzeń na rzecz zatrudnionych na podstawie umowy innej niż umowa o pracę co najmniej 3 osób fizycznych, niebędących udziałowcami, akcjonariuszami ani wspólnikami tego podatnika, jeżeli w związku z wypłatą tych wynagrodzeń podatnik jest płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych lub płatnikiem składek.
- brak udziału w kapitale innych spółek
Spółka opodatkowana w formie estońskiego CIT nie może mieć udziałów ani akcji w innych spółkach.
- wybór systemu opodatkowania na 4 lata
Co do zasady, wybierając CIT estoński, spółka musi liczyć się z koniecznością pozostawania w tym systemie przez okres 4 lat.
- brak możliwości z korzystania z ulg podatkowych
Podmiot rozliczający podatek dochodowy w formie estońskiego CIT nie jest uprawniony do korzystania z ulg podatkowych, a także do odliczania darowizn oraz rozliczania strat.
- szeroki katalog świadczeń, które mogą zostać uznane za ukryte zyski
W estońskim CIT spółka jest zobowiązana do zapłaty podatku CIT nie tylko od bezpośrednio wypłaconych zysków, ale również od tzw. ukrytych zysków. Ustawa o CIT przewiduje otwarty katalog takich świadczeń (art. 28m ust. 3.). W praktyce oznacza to, że obowiązek zapłaty podatku może powstać w odniesieniu do wielu różnych świadczeń dodatkowych, a podatnik musi samodzielnie określić, jakie zdarzenia stanowią ukryte zyski.
Podsumowanie
Podatnik musi mieć na względzie, że poza licznymi zaletami estońskiego CIT istnieją jego istotne wady i ryzyka z nim związane, a ustawodawca przewidział szereg warunków, które być spełnione przez podmioty decydujące się na wybór tej formy opodatkowania. Dlatego przed podjęciem decyzji o wyborze estońskiego CIT należy dobrze przemyśleć i przeanalizować opłacalność tej decyzji, zwłaszcza w długiej perspektywie.
Jeśli rozważasz zmianę formy opodatkowania i masz w związku z tym wątpliwości, zapraszamy do kontaktu. Nasi doradcy podatkowi pomogą wybrać optymalną formę opodatkowania dla Twojego biznesu.