Warunkowe zawieszenie wykonania kary
Karą, której każdy chciałby uniknąć, jest pozbawienie wolności. Kodeks karny przewiduje możliwość zawieszenie kary pozbawienia wolności, ale tylko w określonych przypadkach. Co oznacza wyrok w zawieszeniu? Kto może liczyć na zawieszenie wykonania kary? Jakie warunki trzeba spełniać żeby otrzymać wyrok w zawieszeniu? Na te pytania odpowiemy w dzisiejszym wpisie. Jakie są warunki uzyskania zawieszenia wykonania kary? W pierwszej kolejności warto dowiedzieć się, kto decyduje o warunkowym zawieszeniu wykonania kary? Decyzja […]
Karą, której każdy chciałby uniknąć, jest pozbawienie wolności. Kodeks karny przewiduje możliwość zawieszenie kary pozbawienia wolności, ale tylko w określonych przypadkach. Co oznacza wyrok w zawieszeniu? Kto może liczyć na zawieszenie wykonania kary? Jakie warunki trzeba spełniać żeby otrzymać wyrok w zawieszeniu? Na te pytania odpowiemy w dzisiejszym wpisie.
Jakie są warunki uzyskania zawieszenia wykonania kary?
W pierwszej kolejności warto dowiedzieć się, kto decyduje o warunkowym zawieszeniu wykonania kary? Decyzja o zawieszeniu wykonania kary leży w gestii sądu. Zgodnie z art. 69 ust. 1 KK sąd może warunkowo zawiesić wykonanie kary pozbawienia wolności orzeczonej w wymiarze nieprzekraczającym roku, jeżeli sprawca w czasie popełnienia przestępstwa nie był skazany na karę pozbawienia wolności i jest to wystarczające dla osiągnięcia wobec niego celów kary, a w szczególności zapobieżenia powrotowi do przestępstwa.
Cytowany powyżej przepis jednoznacznie wskazuje jakie warunki trzeba spełnić, aby zawiesić wykonanie kary. Żeby decyzja o zawieszeniu wykonania kary była po myśli oskarżonego:
- wymiar kary nie może przekroczyć roku,
- osoba skazana nie może być wcześniej skazana na karę pozbawienia wolności,
- wyrok w zawieszeniu musi być wystarczający dla osiągnięcia celów kary.
Przykładowo, jeżeli skazany w przeszłości dokonał innych przestępstw, ale wymierzona została mu inna kara (np. grzywna) – może wnosić o warunkowe zawieszenie wykonania kary.
Orzekając o warunkowym zawieszeniu, sąd bierze również pod uwagę postawę sprawcy, jego właściwości i warunki osobiste, dotychczasowy sposób życia oraz zachowanie się po popełnieniu przestępstwa.
Jakie obowiązki może nałożyć sąd, orzekając warunkowe zawieszenie wykonania kary?
Jak długo trwa okres próby przy zawieszeniu kary? Zawieszenie wykonania kary następuje na okres próby, który wynosi od roku do 3 lat i biegnie od uprawomocnienia się wyroku. Zawieszając wykonanie kary sąd zobowiązuje, a jeżeli orzeka środek karny, może zobowiązać skazanego do:
1) informowania sądu lub kuratora o przebiegu okresu próby,
2) przeproszenia pokrzywdzonego,
3) wykonywania ciążącego na nim obowiązku łożenia na utrzymanie innej osoby,
4) wykonywania pracy zarobkowej, do nauki lub przygotowania się do zawodu,
5) powstrzymania się od nadużywania alkoholu lub używania innych środków odurzających,
6) poddania się terapii uzależnień,
6a) poddania się terapii, w szczególności psychoterapii lub psychoedukacji,
6b) uczestnictwa w oddziaływaniach korekcyjno-edukacyjnych,
7) powstrzymania się od przebywania w określonych środowiskach lub miejscach,
7a) powstrzymania się od kontaktowania się z pokrzywdzonym lub innymi osobami w określony sposób lub zbliżania się do pokrzywdzonego lub innych osób,
7b) opuszczenia lokalu zajmowanego wspólnie z pokrzywdzonym,
8) innego stosownego postępowania w okresie próby, które może zapobiec popełnieniu ponownie przestępstwa
– przy czym orzeka się przynajmniej jeden z obowiązków.
Co dzieje się, jeśli skazany naruszy warunki zawieszenia?
Konsekwencje naruszenia warunków zawieszenia są bardzo daleko idące dla oskarżonego. Przede wszystkim sąd obligatoryjnie zarządza wykonanie kary, jeżeli skazany w okresie próby popełnił podobne przestępstwo umyślne, za które orzeczono prawomocnie karę pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia jej wykonania. Sąd zarządzi również wykonanie kary jeżeli skazany za przestępstwo popełnione z użyciem przemocy lub groźby bezprawnej wobec osoby najbliższej lub innej osoby małoletniej zamieszkujących wspólnie ze sprawcą w okresie próby rażąco narusza porządek prawny, ponownie używając przemocy lub groźby bezprawnej wobec osoby najbliższej lub innej osoby małoletniej zamieszkujących wspólnie ze sprawcą.
W pewnych przypadkach, w szczególności jeżeli skazany w okresie próby rażąco narusza porządek prawny, w szczególności gdy popełnił inne przestępstwo niż wskazane powyżej, albo jeżeli uchyla się od uiszczenia grzywny, od dozoru, wykonania nałożonych obowiązków lub orzeczonych środków karnych, środków kompensacyjnych lub przepadku, sąd ma możliwość fakultatywnie doprowadzić do odwieszenia kary warunkowo zawieszonej.
Chciałbyś ubiegać się o warunkowe zawieszenie wykonania kary? Skontaktuj się z LITIGATO doradztwo podatkowe Warszawa!