Urząd pracy domaga się zwrotu wsparcia covidowego przed sądem cywilnym
Wojewódzkie urzędy pracy domagają się od wielu przedsiębiorców zwrotu dofinansowania z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych przyznanego w okresie pandemii Covid-19. W dzisiejszym wpisie omówimy szerzej ten temat, odpowiadając sobie na takie pytania jak to czy Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych rzeczywiście ma prawo domagać się zwrotu udzielonego wsparcia, czy jak wygląda spór z urzędem pracy o zwrot dofinansowania covidowego? Czy urząd pracy może pójść do sądu cywilnego? Urząd pracy […]

Wojewódzkie urzędy pracy domagają się od wielu przedsiębiorców zwrotu dofinansowania z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych przyznanego w okresie pandemii Covid-19. W dzisiejszym wpisie omówimy szerzej ten temat, odpowiadając sobie na takie pytania jak to czy Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych rzeczywiście ma prawo domagać się zwrotu udzielonego wsparcia, czy jak wygląda spór z urzędem pracy o zwrot dofinansowania covidowego?
Czy urząd pracy może pójść do sądu cywilnego?
Urząd pracy może dochodzić roszczeń na drodze cywilnej mimo braku wydania decyzji administracyjnej o zwrocie środków, ponieważ zgodnie z art. 15gga ust. 11 ustawy covidowej, dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników udzielane jest na podstawie umowy. Konsekwentnie, art. 15gga ust. 24 ustawy covidowej stanowi, że w sprawach dotyczących zawierania, realizacji lub rozwiązywania umów, dyrektor wojewódzkiego urzędu pracy może nabywać prawa i zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywany. Skoro źródłem przyznania świadczeń jest umowa cywilnoprawna, również spory w tym zakresie mogą być rozstrzygane przez sąd cywilny.
Jak to wygląda w praktyce?
Urzędy pracy wysyłają do przedsiębiorców wezwania do zapłaty w związku z negatywnie zakończoną weryfikacją rozliczenia wniosku, uzasadniając swoje żądanie bardzo lakonicznie np.: “wykorzystanie otrzymanych środków niezgodnie z celem, na jaki zostały przyznane”.
Często zdarza się, że urząd wzywa do zwrotu kwoty wyższej niż powinien, a wyliczenia urzędników zawierają błędy. Już na tym etapie wielu przedsiębiorców, nawet dostrzegając te błędy, ale obawiając się wejścia w spór sądowy z organem, decyduje się zwrócić wskazaną w wezwaniu całość lub część dofinansowania, mimo że nie zgadza się z organem.
Co zrobić jeśli dostałeś takie wezwanie?
Jeżeli dostałeś wezwanie do zapłaty z urzędu pracy i wynika z niego, że dofinansowanie było rzekomo nienależne, ale nie wiadomo z jakiego powodu i na jakiej podstawie urząd pracy żąda zwrotu dofinansowania lub jego części, podejmij rękawicę! Twoim pierwszym krokiem powinno być ustalenie, dlaczego urząd dopiero po kilku latach od pandemii nagle uznał przyznane Twojej firmie dofinansowanie za nienależne. W tym celu co najmniej skontaktuj się z urzędem, a jeśli potrzebujesz wsparcia zwróć się do prawnika. Nie ignoruj wezwania do zapłaty, gdyż po upływie terminu zakreślonego w wezwaniu do zapłaty, urząd pracy będzie próbował uzyskać zwrot w postępowaniu cywilnym.
Sytuacja może skomplikować się, jeżeli dostaniemy już nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym. Nawet w tym przypadku nie ma jednak sensu popadać w panikę. W terminie dwóch tygodni od dnia doręczenia nakazu można go zaskarżyć sprzeciwem. W wyniku tych działań nakaz zapłaty traci moc (w zaskarżonej części), a postępowanie toczy się dalej już w tradycyjnym trybie.
Zawezwanie do próby ugodowej od urzędu pracy
Oprócz wezwań do zapłaty, urzędy pracy masowo kierują do sądów cywilnych zawezwania do próby ugodowej domagając się zwrotu dofinansowań covidowych od przedsiębiorców. Zwykle działanie to jest podejmowane po wezwaniu do zapłaty. Urzędy pracy twierdzą, że podejmują w ten sposób próbę zawarcia z przedsiębiorcą ugody przed sądem cywilnym, ale oprócz tego wywierają na przedsiębiorcę presję, aby zdecydował się zwrócić żądaną kwotę dobrowolnie. Ponadto, wystąpienie do sądu z zawezwaniem do próby ugodowej zawiesza bieg przedawnienia roszczenia. Jak na to zareagować? To zależy od sytuacji faktycznej – czyli od tego czy rzeczywiście nie spełniłeś warunków dofinansowania.
Jeśli znalazłeś się w takiej sytuacji, ale uważasz, że wykorzystałeś dofinansowanie zgodnie z warunkami jego udzielenia lub masz w tym zakresie wątpliwości, skontaktuj się z nami – przeanalizujemy Twoją sprawę i będziemy Cię reprezentować w sporze z urzędem pracy.
FAQ
Czy muszę zwracać wsparcie covidowe?
Nim zdecydujemy się na zwrot wsparcia, bezpieczniej jest zasięgnąć fachowej porady prawnej. Raz zwrócone wsparcie będzie w praktyce niemożliwe do odzyskania. W wielu przypadkach natomiast okazuje się, że żądania urzędów są nieuzasadnione, a wsparcie nie musi być zwracane.
Jakie są szanse na wygraną w sądzie?
Dotychczasowa praktyka wskazuje, że szanse na wygranie z urzędem pracy w sądzie są duże. W większości wypadków urzędy nie przedstawiają argumentacji, której nie można byłoby zakwestionować w toku postępowania sądowego. To natomiast prowadzi do wniosku, że wiele spraw sądowych może zakończyć się wygraną przedsiębiorcy.