Odroczenie wykonania kary – czy jest możliwe?
Zasadą jest, iż kara pozbawienia wolności zostaje wykonana niezwłocznie. Zdarzają się jednak pewne wyjątki, kiedy odroczenie wykonania kary jest możliwe, a niekiedy nawet obowiązkowe. W związku z tym, że odroczenie jest wyjątkiem od reguły, niezbędne jest odpowiednie umotywowanie takiego wniosku. Kiedy więc sąd może wyrazić zgodę na odroczenie wykonania kary?
Obowiązek, czy możliwość?
Należy zacząć od tego, iż prawo wyróżnia dwa rodzaje odroczenia kary pozbawienia wolności: obligatoryjne oraz fakultatywne. W niektórych przypadkach sąd musi wyrazić zgodę na jej odroczenie, natomiast w innych sąd jedynie może, ale nie musi wyrazić zgodę na odroczenie kary. Jest to zależne głównie od jego woli i spełnienia określonych przepisami przesłanek.
Obligatoryjne odroczenie kary pozbawienia wolności
Sąd obowiązkowo odracza karę pozbawienia wolności, w sytuacji, w której skazany cierpi na chorobę psychiczną lub inną ciężką chorobę uniemożliwiającą wykonywanie orzeczonej kary. Chodzi przede wszystkim o sytuację, w której umieszczenie skazanego w zakładzie karnym mogłoby zagrażać jego życiu lub spowodować dla jego zdrowia poważne niebezpieczeństwo. W takich przypadkach kara zostaje odroczona obligatoryjnie przez sąd do czasu ustania przeszkody.
Fakultatywne odroczenie kary pozbawienia wolości
Sąd może odroczyć wykonanie kary pozbawienia wolności jeżeli:
- natychmiastowe wykonanie kary pociągnęłoby dla skazanego i jego rodziny zbyt ciężkie skutki,
- także jeśli zakład karny, w którym skazany ma odbywać karę, jest nadmiernie przeludniony, to znaczy, gdy powierzchnia w celi na jedną osobę wynosi mniej niż 3 m kw.
Czy skazany ma jakieś obowiązki po odroczeniu wykonania kary?
Oczywiście, odraczając wykonanie kary, sąd może zobowiązać skazanego do:
- podjęcia starań o znalezienie pracy zarobkowej,
- zgłaszania się do wskazanej jednostki Policji w określonych odstępach czasu, lub
- poddania się odpowiedniemu leczeniu lub rehabilitacji, oddziaływaniom terapeutycznym lub uczestnictwu w programach korekcyjno-edukacyjnych.