Jak nie dać się wsadzić na karuzelę VATowską?
Jak to zwykle bywa po przetasowaniach na scenie politycznej – wracają deklaracje o uszczelnianiu systemu podatkowego i zapowiedzi dotyczące zwiększających się kar za przestępstwa karne skarbowe, co ma zdaniem ustawodawcy zniechęcić tych mniej uczciwych przedsiębiorców do puszczania w ruch karuzel VATowskich, a tych bardziej uczciwych uchronić przed wejściem na taką karuzelę.
Czy są to deklaracje i zapowiedzi tym razem skuteczne, ciężko ocenić. Łatwiej podpowiedzieć tej bardziej uczciwej grupie, jak nie dać się wsadzić na karuzelę VATowską. Rzeczywistość utwierdza nas bowiem w przekonaniu, że z budżetu wypływają kolejne miliony. Różnorodność branż, w których szerzą się kontrole i postępowania podatkowe wzrasta, a podatnicy ze wspomnianej, uczciwej grupy, wciąż czują obawy przed nieświadomym znalezieniem się w wagoniku rozpędzonej karuzeli.
Uczciwi przedsiębiorcy w karuzeli VATowskiej
Udział w karuzeli VATowskiej może skończyć się również dla nich poważnymi sankcjami finansowymi, ale nie tylko (tak, za podatki można iść do więzienia), co w praktyce oznacza konieczność uregulowania kwot zaległości podatkowych z odsetkami.
Jak nie dać się wsadzić do kolejki, której końcową stacją jest „sankcja”?
- Przede wszystkim myśl i wystrzegaj się łatwego zarobku i wyjątkowych okazji.
- Weryfikuj kontrahentów, najlepiej przy wykorzystaniu metodyki stworzonej wspólnie z prawnikiem.
- Zabezpiecz się przed nagłym działaniem – zaopatrz się w procedury na wypadek wszczęcia kontroli podatkowej czy procedury w sprawach karnych skarbowych.
- Stosuj zasadę ograniczonego zaufania i kontroluj pracowników.
Skontaktuj się z nami, jeżeli chcesz dowiedzieć się, jak nie dać się wsadzić na karuzelę VATowską. My wiemy i chętnie podzielimy się tą wiedzą. A jeżeli masz już problem, bo mniej lub bardziej świadomie wsiadłeś na tę nieszczęsną karuzelę – też się z nami skontaktuj. Wiemy, co robić w takich sytuacjach i robimy to skutecznie.