Zarejestrowałeś działalność gospodarczą w mieszkaniu? Spodziewaj się kontroli!
Trwają kontrole osób fizycznych i ich lokali mieszkalnych, gdzie zarejestrowane są działalności gospodarcze.
Zgodnie z aktualnym orzecznictwem prowadzenie działalności (rejestracja) w lokalach mieszkalnych nie może być traktowane jak zajęcie tych lokali na działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych.
Ponadto co do zasady w przypadku osób fizycznych adresem wskazanym w ewidencji o działalności gospodarczej powinien być adres zamieszkania.
Najświeższe orzecznictwo wskazuje
Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 13 grudnia 2023 r., sygn. III FSK 1070/23 stwierdził, że dla zastosowania w odniesieniu do budynków mieszkalnych lub ich części najwyższej stawki opodatkowania, przewidzianej w art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. b u.p.o.l. przesądzające i wyłączne znaczenie będzie miała okoliczność faktyczna ich „zajęcia na prowadzenie działalności gospodarczej”.
Ponadto Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 22 listopada 2023 r., sygn. III FSK 3831/21, orzekł, że oddanie lokali przez podatnika do korzystania na cele mieszkalne, nawet jeśli nastąpiło w ramach prowadzonej działalności gospodarczej (np. najmu komercyjnego) nie stanowi zajęcia na prowadzenie działalności gospodarczej.
Co to oznacza?
Z perspektywy celu w Ustawie o opłatach i podatkach lokalnych wprowadzenie stawki preferencyjnej dla mieszkań było uzasadnione posiadaniem lokalu mieszkalnego. Ustawodawca celowo wskazał w Ustawie wyjątek dla lokali mieszkalnych. W odniesieniu do podatku od nieruchomości wyrażają się one tym, że domy i lokale mieszkalne opodatkowane są według stawek właściwych dla budynków mieszkalnych.
Powyższe oznacza, że budynek (lokal) mieszkalny, który nie jest zajęty na działalność gospodarczą podlega opodatkowaniu według stawki w podatku od nieruchomości właściwej dla budynków mieszkalnych.