Urzędy trafiają celniej w nierzetelnych podatników przy typowaniu do kontroli skarbowych
Lepsze oko urzędników przy typowaniu podatników do kontroli skarbowych nie wzięło się jednak znikąd. Jak dowiadujemy się z informacji przedstawianych przez organy Krajowej Administracji Skarbowej, urzędnicy wspomagają się zaawansowanymi narzędziami analitycznymi i systemami informatycznymi, które pomagają znaleźć nieprawidłowości w rozliczeniach.
W publikowanych komunikatach wskazuje się, że kontrole są elementem systemu monitorowania i zwalczania nieprawidłowości – zestawiając powyższe z coraz wyższymi wskaźnikami skuteczności przeprowadzanych kontroli skarbowych, wydaje się, że fiskus lepiej celuje i w konsekwencji – lepiej trafia. Na liście fiskusa jest wiele różnorodnych branż – konkretne tendencje i upodobania organów podatkowych zmieniają się jednak tak, jak zmieniają się trendy w biznesie.
Kto może spodziewać się kontroli?
Typowanie podatników do takich kontroli odbywa się na podstawie przeprowadzonej wcześniej analizy ryzyka. Przede wszystkim, kontroli powinni spodziewać się podatnicy, którzy wystąpili o zwrot nadwyżki podatku VAT. Czy wobec tego zdarzają się kontrole wobec przypadkowych podatników? Oczywiście. Zgodnie z obowiązującymi przepisami – organy podatkowe są uprawnione do przeprowadzenia kontroli podatkowej u każdego podatnika.
Jak kończą się najczęściej kontrole?
Jednocześnie ogólnodostępne dane potwierdzają, że kontrole niezwykle często kończą się negatywnie dla podatników i często rozpoczynają wieloletnie spory związane z kwestionowaniem weryfikowania rozliczeń przedsiębiorców i nie tylko.
Rozwiązanie
Biorąc pod uwagę zwiększoną skuteczność wszczynanych kontroli, tym istotniejsze wydaje się skorzystanie ze wsparcia doświadczonych pełnomocników. Jeżeli potrzebujesz wsparcia w kontroli podatkowej lub chcesz się przygotować przed jej wszczęciem – jesteś w dobrym miejscu. Wygrywamy spory podatkowe nawet w starciu ze świetnie celującym fiskusem.