Opodatkowanie spółki z o.o. – jak wypłacać środki ze spółki?
Wielu wspólników spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, zastanawia się jak legalnie i korzystnie podatkowo wypłacać środki ze spółki, jakie formy wypłaty są możliwe, a także jakie dokumenty są wymagane i jakie konsekwencje podatkowe się z tym wiążą? W tym artykule omawiamy różne sposoby wypłaty środków ze spółki z o.o., w tym zasady wypłaty dywidendy w spółce z o.o. oraz odpowiadamy na najczęstsze pytania zadawane nam przez klientów – wspólników i członków zarządu. Jakie są różne […]

Wielu wspólników spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, zastanawia się jak legalnie i korzystnie podatkowo wypłacać środki ze spółki, jakie formy wypłaty są możliwe, a także jakie dokumenty są wymagane i jakie konsekwencje podatkowe się z tym wiążą?
W tym artykule omawiamy różne sposoby wypłaty środków ze spółki z o.o., w tym zasady wypłaty dywidendy w spółce z o.o. oraz odpowiadamy na najczęstsze pytania zadawane nam przez klientów – wspólników i członków zarządu.
Jakie są różne sposoby wypłaty środków ze spółki z o.o.?
Wypłata środków ze spółki z o.o. nie może być dowolna. Każda wypłata musi mieć podstawę prawną oraz być uzasadniona ekonomicznie i prawnie.
Wypłata wynagrodzenia członkom zarządu spółki z o.o.
Często zdarza się, że wspólnik sp. z o.o. jest także członkiem zarządu spółki. Wówczas, często spółka zawiera z członkiem zarządu:
- umowę o pracę,
- umowę zlecenia,
- kontrakt menedżerski,
lub wynagrodzenie na rzecz członka zarządu zostaje przyznane na podstawie uchwały wspólników.
Wypłaty wynagrodzenia na rzecz członków zarządu podlegają co do zasady:
- opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych według skali podatkowej (12% lub 32%),
- a także należy od nich odprowadzić składki ZUS (zależne od formy współpracy).
Wypłaty dywidendy w spółce z o.o.
Dywidenda to zysk wypracowany przez spółkę, który – na mocy uchwały Zgromadzenia Wspólników – może zostać podzielony po zakończeniu roku obrotowego spółki oraz wypłacony wspólnikom, jeżeli kondycja finansowa spółki na to pozwala.
Zasady wypłaty dywidendy w spółce z o.o. to:
- osiągnięcie zysku w poprzednim roku obrotowym,
- zatwierdzenie sprawozdania finansowego za poprzedni rok obrotowy,
- podjęcie przez zgromadzenie wspólników uchwały o podziale zysku.
Jeżeli umowa spółki na to zezwala, spółka może wypłacić na rzecz wspólników także zaliczkę na poczet dywidendy w trakcie trwania roku obrotowego, jeżeli spełnione są warunki określone przepisami.
Opodatkowanie dywidendy w spółce z o.o.:
Opodatkowanie dywidendy w spółce z o.o. po stronie wspólnika będącego osobą fizyczną to 19% zryczałtowanego podatku PIT. Jest to podatek pobierany przez spółkę jako płatnika i przekazywany do właściwego urzędu skarbowego.
Dodatkowo, przed wypłatą dywidendy spółka płaci CIT (9% lub 19%) od zysku, z którego wypłacana jest dywidenda. To tzw. podwójne opodatkowanie zysku w spółce z o.o. – najpierw CIT w spółce, potem PIT u wspólnika będącego osobą fizyczną.
Czy wspólnik może świadczyć usługi na rzecz spółki albo zawierać ze spółką umowy pożyczki?
Co do zasady tak, ale w tym zakresie należy działać ostrożnie i zgodnie z przepisami. Spółka i jej wspólnicy są co do zasady uważani za podmioty powiązane, dlatego zarówno świadczenie przez wspólnika usług na rzecz spółki jak i zawarcie umowy pożyczki powinno zostać przeprowadzone na warunkach rynkowych. Warto także wcześniej przenalizować sytuację prawną i podatkową spółki i jej wspólników, aby nie narazić spółki ani wspólnika na negatywne konsekwencje podatkowe.
Reasumując, opodatkowanie spółki z o.o. i wypłata środków ze spółki z o.o. to temat wymagający znajomości przepisów i dobrej strategii. Każdy z przewidzianych prawem sposobów ma inne skutki podatkowe oraz wymaga podjęcia innych kroków prawnych. Właściwy wybór pozwala uniknąć problemów z fiskusem, minimalizuje obciążenia podatkowe, a także zapewnia bezpieczeństwo zarówno wspólnikom jak i spółce. W LITIGATO doradzamy zarówno spółkom jak i wspólnikom. Nasi eksperci znajdą rozwiązanie, które będzie najlepsze w Twoim przypadku.