Kiedy warto ubiegać się o obniżenie stawki podatku od nieruchomości?
Co podlega podatkowi od nieruchomości? Co wpływa na wysokość podatku? Podatek od nieruchomości dotyczy: gruntów – czyli wszystkich działek, niezależnie od ich przeznaczenia, budynków – mieszkalnych, jak i tych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, budowli – o ile są związane z prowadzeniem firmy. Grunty i budynki podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości według stawek, których wysokość zależy tego, w jaki sposób dana nieruchomość jest wykorzystywana. Najwyższe stawki podatku od nieruchomości dotyczą gruntów […]

Co podlega podatkowi od nieruchomości? Co wpływa na wysokość podatku?
Podatek od nieruchomości dotyczy:
- gruntów – czyli wszystkich działek, niezależnie od ich przeznaczenia,
- budynków – mieszkalnych, jak i tych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej,
- budowli – o ile są związane z prowadzeniem firmy.
Grunty i budynki podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości według stawek, których wysokość zależy tego, w jaki sposób dana nieruchomość jest wykorzystywana.
Najwyższe stawki podatku od nieruchomości dotyczą gruntów i budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, a także budynków mieszkalnych zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej.
Kiedy można obniżyć podatek?
Istnieje możliwość obniżenia stawki podatku od nieruchomości w sytuacji, gdy:
- działka nie jest wykorzystywana do działalności gospodarczej,
- budynek mieszkalny (dom lub mieszkanie) nie został zajęty na prowadzenie firmy,
- nieruchomość jest wykorzystywana na działalność statutową przez organizacje pożytku publicznego (np. stowarzyszenia lub fundacje).
Dodatkowe ulgi podatkowe
Warto sprawdzić, czy w związku z nieruchomością przysługuje prawo do skorzystania z ulg podatkowych, zwłaszcza w przypadku nieruchomość została przeznaczona na cele społeczne (sport, zdrowie, nauka) lub ekologiczne.
Przykładowo, wiele gmin oferuje ulgi premiujące podatników inwestujących w systemy odnawialnych źródeł energii.
Jak złożyć wniosek o obniżenie podatku?
Jeśli mamy pewność co do możliwości skorzystania z niższych stawek podatku lub ulgi należy złożyć wniosek o stwierdzenie i zwrot nadpłaty podatku do urzędu gminy, na obszarze znajduje się nieruchomość. Do wniosku należy dołączyć korektę deklaracji uwzględniającą prawidłową, docelową stawkę podatku.
W przypadku akceptacji wniosku przez urząd gminy, nadpłata wraz z oprocentowaniem zostanie zwrócona lub zaliczona w poczet bieżących zobowiązań podatkowych. W przypadku braku akceptacji wniosku urząd gminy wyda decyzję, od której możliwe jest złożenie odwołania.
W przypadku, gdy nie mamy pewności co do możliwości obniżenia kwoty podatku, warto zwrócić się do urzędu gminy z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej potwierdzającej możliwość skorzystania z niższej stawki podatku lub ulgi podatkowej.
Sprawdź, czy płacisz podatek od nieruchomości w odpowiedniej wysokości i czy korzystasz z dostępnych ulg i preferencji.
Z naszej strony oferujemy wsparcie w identyfikacji dostępnych ulg i preferencji, dzięki którym Twój podatek może być niższy.
Jeśli potwierdzimy, że masz prawo do korzystniejszej stawki, przeprowadzimy Cię przez cały proces – od potwierdzenia prawidłowej wysokości podatku po odzyskanie nadpłaty wraz z oprocentowaniem.