Zakładanie Fundacji Rodzinnej
Pomagamy naszym klientom w opracowywaniu i wdrażaniu sukcesji i zarządzania rodzinnym kapitałem w zbudowanych i prowadzonych przez nich firmach. Oferujemy kompleksową usługę opracowania statutu fundacji rodzinnej, zaplanowania sukcesji majątku i najbardziej korzystnych rozwiązań, dostosowanych do indywidualnych potrzeb każdego klienta. Wspieramy naszych klientów nie tylko przed i w trakcie całego procesu rejestracji Fundacji Rodzinnej, ale również po jego zakończeniu.
W jaki sposób Fundacje Rodzinną można wykorzystać?
Ta nowa w polskim prawie instytucja zasługuje na uwagę ze względu na możliwość kumulacji, reinwestowania oraz wypłacania kapitału na korzystnych podatkowo warunkach.
To atrakcyjny wehikuł służący kumulowaniu i ochronie majątku, uzyskiwanie dochodów pasywnych i prowadzenie – w pewnym zakresie – działalności gospodarczej. Reinwestowanie kapitału jest opodatkowane bardzo rozsądnie i – co najważniejsze – dopiero przy wypłacie środków beneficjentom. Fundacja rodzinna może działać w obrocie gospodarczym: będąc wspólnikiem w innych spółkach, inwestując w papiery wartościowe i prawa o podobnym charakterze, wynajmując i dzierżawiąc majątek nieruchomy i ruchomy, udzielając pożyczek beneficjentom i „swoim” spółkom.
Cechy Fundacji Rodzinnej
Fundacja rodzinna cechuje się wieloma pozytywnymi cechami zarówno w momencie jej założenia, jak i prowadzenia. Przede wszystkim, relatywnie niska wartość funduszu założycielskiego – 100 000 zł, nie w tylko w formie środków finansowych, ale także nieruchomości czy mienia ruchomego sprawia, że jest to rozwiązanie dostępne dla większości fundatorów. W zakresie samego prowadzenia fundacji rodzinnej istotne są nieskomplikowane reguły zarządzania fundacją, w dużej mierze ustalone przez samego fundatora, możliwość prowadzenia w określonym zakresie działalności gospodarczej oraz opodatkowanie na rozsądnym poziomie.
Jedną z najważniejszych korzyści z prowadzenia fundacji rodzinnej jest korzystne opodatkowanie, zwłaszcza gdy wniesiony majątek, fundator i beneficjenci znajdują się w kręgu najbliższej rodziny.
Założenie Fundacji Rodzinnej bez opodatkowania
Już na etapie zakładania fundacji rodzinnej można skorzystać z preferencji – wniesienie przez fundatora mienia do fundacji nie skutkuje opodatkowaniem podatkiem od podatków i darowizn, ani podatkiem dochodowym od osób fizycznych (PIT) i od osób prawnych (CIT). W pewnych przypadkach może natomiast pojawić się podatek VAT (np. przy nieodpłatnym przekazaniu na rzecz fundacji nieruchomości nowych).
W trakcie funkcjonowania fundacji jej bieżące dochody nie są opodatkowane CIT-em. Dochody zgromadzone przez fundację na etapie wypłaty beneficjentom są opodatkowane 15% CIT. W przypadku najbliższych krewnych (z grupy „0”) nie ma dodatkowego opodatkowania PIT.
Fundacja rodzinna dysponując nieruchomościami i wykorzystując je w działalności gospodarczej płaci podatek od nieruchomości na zasadach ogólnych. Podlega także opodatkowaniu podatkiem od przychodów z budynków.
Usługi świadczone przez Kancelarię w tym zakresie obejmują m.in.:
- weryfikację i analizę sytuacji prawno-podatkowej i ocenę zasadności założenia fundacji rodzinnej;
- obsługę prawną w procesie założenia fundacji rodzinnej, w tym przygotowanie statutu, rejestracja, przeniesienie aktywów i planowanie spadkowe;
- bieżąca pomoc i doradztwo w zakresie funkcjonowania fundacji rodzinnej.
LITIGATO zapewnia profesjonalną obsługę od oceny zasadności założenia fundacji rodzinnej, przez obsługę prawną w czasie jej rejestracji i trwania. Każdą z ofert przygotowujemy indywidualnie, budując organizację wewnętrzną fundacji z jak najlepszym wykorzystaniem aktywów fundatora, ze zwróceniem uwagi na sukcesję biznesu i rozwój prowadzonego przedsiębiorstwa.