Termin wszczęcia postępowania w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej za naruszenie przepisów ustawy o SENT
– 6 miesięcy od kontroli na drodze, czy 5 lat od niedopełnienia obowiązku?
Na tle spraw dotyczących kontroli przestrzegania przepisów ustawy o SENT, w zakresie terminu wszczęcia postępowania w tym przedmiocie, w orzecznictwie sądów administracyjnych kształtowały się do niedawna dwie linie orzecznicze.
Pierwsze stanowisko
Według pierwszego stanowiska – wszczęcie postępowania w przedmiocie nałożenia kary jest niedopuszczalne po upływie 6 miesięcy od dnia kontroli, z uwagi na odpowiednie stosowanie art. 165b § 1 Ordynacji podatkowej.
Drugie stanowisko
Zgodnie natomiast z drugą – niekorzystną dla przedsiębiorców – linią orzeczniczą, art. 165b § 1 O.p. nie ma zastosowania w postępowaniu w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej za naruszenie przepisów ustawy o SENT. Nie można zatem przyjąć, iż organ może wszcząć postępowanie wyłącznie w okresie 6 miesięcy od dnia kontroli na drodze.
Postanowienie Sądu Administracyjnego
Ostatecznie Naczelny Sąd Administracyjny w postanowieniu z dnia 3 lipca 2023 r., sygn. akt II GPS 1/23, przyjął, że przepis art. 165b § 1 O.p. nie znajduje odpowiedniego zastosowania w sprawach nałożenia kary pieniężnej za naruszenie przepisów ustawy o SENT.
Aktualna stała się zatem druga linia orzecznicza.
Zgodnie z art. 28 ust. 1 i 2 ustawy o SENT, kara pieniężna nie może być nałożona, jeżeli od dnia niedopełnienia obowiązku upłynęło 5 lat, zaś obowiązek zapłaty kary pieniężnej przedawnia się z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin zapłaty.
Ustawa o SENT zawiera więc regulację odnoszącą się wprost do kwestii przedawnienia i jednocześnie nie przewidziano w niej przedawnienia wszczęcia postępowania w sprawie nałożenia kary pieniężnej.